Sign up for email updates from Western Heritage Classic

Skip Navigation LinksHome > Events > Event Results

Event Results

Results for WHC 2018 events:


Ranch Rodeo Results

1st place: Green Land & Cattle Co.
2nd place: Tongue River Ranch
3rd place: Matthews/Nail Ranch
4th place: Tie: Guitar Ranch and Pitchfork Land & Cattle Co.


Top Remuda: Haythorn Ranch
Top Horse: "Lamar" - Sage Haythorn Land & Cattle Co.
Top Hand: Ky Fuston with Mattthews/Nail Ranch


Average Winners:
Calf Branding: Green Land & Cattle Co.
Team Penning: Tongue River Ranch
Team Doctoring: Green Land & Cattle Co.
Wild Cow Milking: Matthews/Nail Ranch
Friday Ranch Bronc Riding: Ian McDonald - Tongue River Ranch
Saturday Ranch Bronc Riding: Laramy Richardson - Guitar Ranch


Chuckwagon Cookoff Competition

Bread Standings:

1st Place: Gofer Broker Ranch
2nd: Breakaway
3rd: HX Chuckwagon
4th: Scorpion Cattle Company
5th: Robertson Wagon


Meat Standings:

1st Place: Cripple Creek Cattle
2nd: Scorpion Cattle Company
3rd: West Texas Rehab
4th: Rocking A
5th: Rainey Creek


Bean Standings:

1st Place: Cripple Creek Cattle
2nd: Scorpion Cattle Company
3rd: Gofer Broke Ranch
4th: Cocklebur Camp
5th: Breakaway


Potato Standings:

1st Place: Cowboy Heritage
2nd: HX Chuckwagon
3rd: Robertson Wagon
4th: Moreland Wagon Shop
5th: Cocklebur Camp


Dessert Standings:

1st Place: HX Chuckwagon
2nd Place: Cocklebur Camp
3rd: Brushy Creek
4th: Scorpion Cattle Company
5th: Rainey Creek


Wagon Authenticity:

1st Place: Breakaway
2nd: Moreland Wagon Shop
3rd: Robertson Wagon
4th: Rafter JB
5th: Scorpion Cattle Company


Overall Winners:

1st Place: Scorpion Cattle Company
2nd: Breakaway
3rd: Cocklebur Camp

Fiddler's Contest

60 years and older:

1st Place: Math Deatherage from Abilene, Texas
2nd: Bill Burns from Abilene, Texas
3rd:


31-59 years

1st Place: Robbin Guinn from Albany, Texas
2nd: Danny Ellison from Abilene, Texas
3rd: Carmen Trombley from Eastland, Texas


13-30 years

1st Place: Jillian Guinn from Albany, Texas


12 years and under

1st Place: Danielle Carter from Gold Canyon, Arizona
2nd: Stehle Dalgreen from Abilene, Texas
3rd: Hunter Sutton from Albany, Texas
4th: Charli Trail from Albany, Texas
5th: Bridger Arrington from Mulhall, Oklahoma

Haney Cannon Stickhorse Rodeo Winners:

Barrels:
Ages 3-4:
1st Place: Owen Underwood
2nd: Maggie Sprayberry
3rd: McClain Richter

Ages 5-6
1st Place: Eldon Zapalac
2nd: Hadley Kuhl
3rd:Gage Burton

Ages 7-9
1st Place: Kutter Kiker
2nd: Hallie Wood
3rd: Brylee Deaver

Bronc:

Ages 3-4
1st Place: Owen Underwood
2nd: Olivia Underwood
3rd: Brazos Deaver

Ages 5-6
1st Place: Jake Williford
2nd: Piper Bristow
3rd: Logan Gallion

Ages 7-8
1st Place: Kutter Kiker
2nd: Blane Clement
3rd: Hallie Wood

Dummy Roping:

3-6 year old:
1st Place: Chisum Gardenhire
2nd: Charlee Jo Williamson
3rd: Riggan Smith

7-9 year old:
1st Place: Kutter Kiker
2nd: Cory Daughtry
3rd: Owen Kilpatrick

10-12 year old
1st Place: Whit Law Williamson

Best Dressed Cowgirl: Piper Bristow

Best Dressed Cowboy: Bodhi West

Boot Race: Cameron Burton, Elle Wolfe, Kutter Kiker


WHC Horse Sale Results:

Top Selling Horse: "I'm a Limit Pusher" $33,500
Consignor: K Bar Cattle Co.

Matched Horse Race Winners:

1st: Jaylynn Weatherman
2nd: Zena Goodwin
3rd: Amanda Maxfield
4th: Wyn D Lee Roberts


Boys Foot Race: Rowdy Radley from Old Glory, Texas
Girls Foot Race: Katie Harris from Brooksmith, Texas

Colt Starting Challenge Winners

1st: Keith Messick of Synder, TX with 196 points.

2nd: Rowdy France of Dike, TX with 194 points.

3rd: Darrell Gardner of Goliad, TX with 189 points.


WHC Parade Winners:

Buggies & Carts
1st Place: 40 Something Cowgirls
2nd: Brice Jackson
3rd: Deanna Owen

Chuckwagon
1st Place: West Texas Rehab Center

Rubber Tire "Vehicle type tire"
1st Place: Danny Hutto
2nd: David Beard
3rd: Jim Kennedy

All Other Wagons
1st Place: Cliff Teinert
2nd: Denny Schilthuis
3rd: Melanie Martin

Riding Club (Out of town)
1st Place: Coleman County Cowgirls
2nd: Coleman Rodeo Association

Riding Club (In town)
1st Place: Lone Star Ladies
2nd: 40 Something Cowgirls
3rd: Taylor County Sheriff Posse

Antique Cars
1st Place: Robert Laird
2nd: Verne Sutterfield
3rd: Bill Spencer

Open Division
1. Blue Cross Blue Shield
2. Abilene Shrine Club & Suez Shriners
3. Daybreak Community Services/Dayhab

Youth Division
1. "Viva" Ballet Folklorico del Big Country: ADNR
2. La Reyna de Ballet Folklorico
3. Rentech & HEB Chili Superbowl Cookoff - Kim Summers

Antique Tractors
1. Herman Glueck
2. Roy Caldwell
3. Roy Caldwell


RHAA Ranch Horse Competition Finals


Class: Cowboy

RIDER HORSE OWNER SCORE WINNINGS
Lane BirkenfeldSparks Genuine ArticleKeith Birkenfeld319$900 Saddle/Buckle/Jacket
Brazos RobertsTRR Pepto YI YOTongue River Ranch315$850 Buckle/Jacket
Bonner VossSquirrel AccountSwenson Land & Cattle Co.301$750 Saddle Pad/Jacket
Hannah ShaferMITO Sunny LenaHannah Shafer294$600 Saddle Pad/Jacket
Colton BacaPaid to Dual XIColton Baca284 $450 Saddle Pad/Jacket


Class: Ranch Hand Class

RIDER HORSE OWNER SCORE WINNINGS
Dee OlesToo Suen LaddieLane Oles337 $900 Saddle/Buckle/Jacket
Jayton BacaSmart Lil RedmanJayton Baca331 $800 Buckle/Jacket
Jakob Dees CR Josys Little ZackJeff or Melodye Dees310$700 Saddle Pad/Jacket
Clint LewsSixies BadgerClint Lewis300$500 Saddle Pad/Jacket
Mary KingSmart & SteadfastMary King0$500 Saddle Pad/Jacket


Class: Junior

RIDER HORSE OWNER SCORE WINNINGS
Riley SmithSparkin Jo BeckettRiley Smith355 $1,000.00 Saddle/Buckle/Jacket
Asa DaughertyBoon HickorysAsa Daugherty352$950.00 Buckle/Jacket
Ron RedfordSmart Smokin PeppyRon Redford322$850.00 Saddle pad/Jacket
Mark VossSonofahatSwenson Land & Cattle310 $650.00 Saddle pad/Jacket
Dusty BursonPick Your BetBurnett Ranches, LLD0$550.00 Saddle pad/Jacket


Class: Senior

RIDER HORSE OWNER SCORE WINNINGS
Gatlin DuncanGray Hope StikGatlin Duncan397 $800 Saddle/Buckle/Jacket
Parke GreesonSmart Sugar StarSarco Creek Ranch381 $700 Buckle/Jacket
Elizabeth YearyHoudini SantanaElizabeth Yeary341$600 Saddle pad/Jacket
Mary KingSmart & SteadfastMary King331$500 Saddle pad/Jacket
Ky BrownleeCat in the BoonlightHigh Card Ranch322$400 Saddle pad/Jacket

CLASS: WRANGLER
RIDERHORSEOWNERSCOREWINNINGS
Trey MitchellSCR Crackin One TimeSingleton Ranches347$800.00 Saddle/Buckle/Jacket
Joe StovellIokay GunpowderJoe Stovell308$700.00 Buckle/Jacket
Jared Johnson SMS Thats a Fact JackSwenson Land &Cattle306$600.00 Saddle Pad/Jacket
Cedar StevensonWM Little Peppy LenaCedar Stevenson284$500.00 Saddle Pad/Jacket
Chance CampbellA Brown Bag SpecialChance Campbell238$400.00 Saddle Pad/Jacket

YOUTH RHAA Ranch Horse Competition

JUNIORS

1st Riley Smith

2nd Asa Daughtery

SENIORS

1st Gatlin Duncan

2nd Parke Greeson

2018

Event Results
Back to
Top
< Back
X