Save the Date for the 36th annual Western Heritage Classic May 7 - 10, 2020!
Facebook Twitter Youtube Instagram

Sign up for email updates from Western Heritage Classic

Skip Navigation LinksHome > Events > Event Results

Event Results

Results for WHC 2019 events:


Ranch Rodeo Results

1st place: Matthews/Nail Ranch
2nd place: Tongue River Ranch
3rd place: Green Land & Cattle Co.
4th place: Tie: Swenson Land & Cattle Co.


Top Remuda: Haythorn Ranch
Top Horse: Craig Haythorn Horse
Top Hand: Colton Mayo



Average Winners:
Calf Branding: Green Land & Cattle Co.
Team Penning: Pitchfork Land & Cattle Co.
Team Doctoring: Tongue River Ranch
Wild Cow Milking: Tongue River Ranch
Friday Ranch Bronc Riding: Levi Jones- Pitchfork Land & Cattle Co.
Saturday Ranch Bronc Riding: Colten Mayo - Matthews/Nail Ranch


Chuckwagon Cookoff Competition

Overall Winners:

1st Place: Cripple Creek
2nd: Scorpion

Bread Standings:

1st Place: Express Ranch
2nd: Rafter JB
3rd: Scorpion
4th: Cripple Creek
5th: Brushy Creek


Meat Standings:

1st Place: Rocking A
2nd: Breakaway
3rd: Scorpion
4th: Rafter JB
5th: Cripple Creek


Bean Standings:

1st Place: Scorpion
2nd: Cripple Creek
3rd: HX Chuckwagon
4th: Brushy Creek
5th: Rainey Creek


Potato Standings:

1st Place: Rainey Creek
2nd: Rocking A
3rd: Cowboy Heritage
4th: Cripple Creek
5th: Lonely Goat


Dessert Standings:

1st Place: Brushy Creek
2nd Place: Cripple Creek
3rd: Cocklebur
4th: HX Chuckwagon
5th: Scorpion


Wagon Authenticity:

1st Place: Express Ranch
2nd: Breakaway
3rd: Cripple Creek
4th: Scorpion
5th: Rainey Creek


Fiddler's Contest

60 years and older:

1st: Math Deatherage, Abilene, Texas
2nd: Bill Burns, Abilene, Texas

31-59 years

1st: Robbin Westmoreland, Albany, Texas
2nd: Carmen Trombley, Eastland, Texas

13-30 years

1st: Bryson Davis, Albany, Texas
2nd: Sidney Bartee, Albany, Texas

12 years and under
1st: Connor Smith, Albany, Texas
2nd: Charli Trail, Albany, Texas
3rd: Stehle Dalgren, Abilene, Texas
4th: Hunter Sutton, Albany, Texas
5th: Charlee Patterson, Albany, Texas

Haney Cannon Stickhorse Rodeo Winners:

Barrels:
Ages 3-4:
1st: Graham Armstrong

Ages 5-6
1st: Brazos Kirkwood
2nd: Katy Kiker
3rd: Truitt Burton

Ages 7-9
1st: Gage Burton
2nd: Kutter Kiker
3rd: Lane Bristow

Bronc:
Ages 3-4
1st: Paxtyn Abbott
2nd: Holt King
3rd: Quaid Terry

Ages 5-6
1st: Truitt Burton
2nd: Hudson Atwood
3rd: Wyatt Hindman

Ages 7-9
1st: Lane Bristow
2nd: Beau Ross
3rd: Blane Clement

Dummy Roping:
3-6 year old:
1st: Millie McGinnis
2nd: Charlee JoWilliamson
3rd: Eli Tinnin

7-9 year old:
Results Coming Soon!

10-12 year old

1st: Brody Clement

2nd: Whitlaw Williamson

Best Dressed Cowgirl: Jazlynn Propst

Best Dressed Cowboy: Quaid Terry

Boot Race:
3-4 Boot Race:
1st: Paxtyn Abbott

5-6 boot race:
1st: Krece Darville

7-9 boot race:
1st: Kutter Kiker


WHC Horse Sale Results:

Top Selling Horse: Haidai Preferred horse - 4 5 quarter horses purchased for $43,000 by Tooter Jameson

Matched Horse Race Winners:

1st: Anna Shortes

2nd: Tilden Shepard

3rd/4th Tie : Scott Beebe & Anna Shortes


Boys Foot Race: Results Coming Soon!
Girls Foot Race: Results Coming Soon

Colt Starting Challenge Winners

First Place - Rudy Lara of Taos NM

Second Place - Brandon Barsh of Aquilla TX

Third Place - Caleb HIndi of Gunnison CO

WHC Parade Winners:

Buggies & Carts
1st Place: Sam Gill (Surry)
2nd Place: Ronnie Mitchell (Surry)
3rd Place: Larry & Cynthia Stark
Chuckwagon
1st Place: West Texas Rehab Center

Rubber Tire "Vehicle type tire"
1st Place: 40 Something Cowgirls
2nd: Brandon Beard (Hay wagon)
3rd: David Beard (Hay wagon)
All Other Wagons
1st Place: Danny Hutto (Hitch Wagon)
2nd Place: Denney Schilthuis
3rd Place: Cliff Teinert (Military)
Riding Club (Out of town)
1st Place: Coleman County Cowgirls
2nd: Nolan County Posse
3rd: Lone Star Ladies
Riding Club (In town)
1st Place: Marvelous Maverick
2nd: Taylor County
3rd: Abilene Christian University
Antique Cars
1st Place: Bill Smith
2nd: Jim Lowery
3rd: Leon Berube
Open Division

Open Division

1st Place: 3 Crosses Cowboy Church
2nd: Taylor County Sheriff’s Posse
3rd: Big Tex Trailer World
Youth Division
1st: La Reyna De Ballet
2nd: St Ballet Folklorico
3rd: Rentech & HEB
Antique Tractors
1st: John Emerson
2nd: Roy Caldwell
3rd: Ranger College – Hereman Glueck

RHAA Ranch Horse Competition Finals


Class: Cowboy

RIDER HORSE OWNER SCORE WINNINGS
Trey MitchellSCR Crackin One TimeSingleton Ranches353$900 Saddle/Buckle/Jacket
Whitney HallJ Noble DaggettShannon & Rhonda Hall351$850 Buckle/Jacket
Gracie PaulPeptos CD BadgerGracie Paul327$750 Saddle Pad/Jacket
Demetrio NavaretteBoquillas HickoryDemtetrio Navarette307$600 Saddle Pad/Jacket
Trevor Peterson Royal Ginnin CowboyTrevor Peterson223 $450 Saddle Pad/Jacket


Class: Ranch Hand Class

RIDER HORSE OWNER SCORE WINNINGS
Cory RickardVoo Doo the MooJohn C & Lisa Adams337 $900 Saddle/Buckle/Jacket
Jakob DeesCR Josyes Little ZackJeff & Melodye Dees328 $800 Buckle/Jacket
Morgan HolmesReys Star CatMorgan Holmes326$700 Saddle Pad/Jacket
Colten JacksonRowdy MetallicSmith Cattle Co.309$500 Saddle Pad/Jacket
Cooper MCcleskeyTRR Highbrow GinTongue River Ranch288$500 Saddle Pad/Jacket


Class: Junior

RIDER HORSE OWNER SCORE WINNINGS
Wes HouslerMoble DepositWes Housler335 $1,000.00 Saddle/Buckle/Jacket
True BursonWhiskey's RockinBurnett Ranches, LLC330$950.00 Buckle/Jacket
Tripp TownsendTRR Lucky BrazosKyle Brewer/Tripp Townsend325$850.00 Saddle pad/Jacket
Grant MitchellSCR Wimpy Crackin ChicSingleton Ranches318 $650.00 Saddle pad/Jacket
Asa DaughertyBoon HickorysAsa Daugherty 272$550.00 Saddle pad/Jacket


Class: Senior

RIDER HORSE OWNER SCORE WINNINGS
Tripp TownsendI do it Smooth Tripp Townsend346$800 Saddle/Buckle/Jacket
TJ. RobertsTRR Royal Gold Tongue River Ranch343 $700 Buckle/Jacket
True BursonSix Flo CatBurnett Ranches, LLC340$600 Saddle pad/Jacket
Heath CoxCR Smart Royal CatTaylor Ranch Operations323$500 Saddle pad/Jacket
Elizabeth YearyHoudini SantanaElizabeth Yeary 319$400 Saddle pad/Jacket

CLASS: WRANGLER
RIDERHORSEOWNERSCOREWINNINGS
Whitney HallJ Noble DaggettShannon & Rhonda Hall333$800.00 Saddle/Buckle/Jacket
Cole HatfieldWR Gin Burnett Ranches, LLC327$700.00 Buckle/Jacket
Ryan MccoyCats Packin HeatRyan Mccoy309$600.00 Saddle Pad/Jacket
Blaine RobertsTRR Peptos GinTongue River Ranch 303$500.00 Saddle Pad/Jacket
Tommy SeayMouthin OffTommy Seay 300$400.00 Saddle Pad/Jacket

YOUTH RHAA Ranch Horse Competition

JUNIORS

1st: Shye Pate -TRR Natural Baldy - 119

2nd: Blaine Roberts - TRR Peptos Gin - 116

3rd: Riggin Brents - Jazzy Kat - 108

SENIORS

1st: Cooper McCleskey - TRR Highbrow Gin - 142

2nd: Sterlin Mitchell - SCR Crackin One Time - 132

3rd: Trail Townsend - SJR Diamond Storm - 129

2019

Event Results
Back to
Top
Tickets & Deals