Save the Date for the 36th annual Western Heritage Classic May 7 - 10, 2020!
Facebook Twitter Youtube Instagram

Sign up for email updates from Western Heritage Classic

2019 Results

Date: May 11, 2019 - May 07, 2020
Location(s): 
Category(s):

RESULTS FOR WHC 2019 EVENTS:

Ranch Rodeo Results

1st place: Matthews/Nail Ranch
2nd place: Tongue River Ranch
3rd place: Green Land & Cattle Co.
4th place: Tie: Swenson Land & Cattle Co.


Top Remuda: Haythorn Ranch
Top Horse: Craig Haythorn Horse
Top Hand: Colton Mayo


Average Winners:
Calf Branding: Green Land & Cattle Co.
Team Penning: Pitchfork Land & Cattle Co.
Team Doctoring: Tongue River Ranch
Wild Cow Milking: Tongue River Ranch
Friday Ranch Bronc Riding: Levi Jones- Pitchfork Land & Cattle Co.
Saturday Ranch Bronc Riding: Colten Mayo - Matthews/Nail Ranch

Chuckwagon Cookoff Competition

Overall Winners:

1st Place: Cripple Creek
2nd: Scorpion

Bread Standings:

1st Place: Express Ranch
2nd: Rafter JB
3rd: Scorpion
4th: Cripple Creek
5th: Brushy Creek

Meat Standings:

1st Place: Rocking A
2nd: Breakaway
3rd: Scorpion
4th: Rafter JB
5th: Cripple Creek

Bean Standings:

1st Place: Scorpion
2nd: Cripple Creek
3rd: HX Chuckwagon
4th: Brushy Creek
5th: Rainey Creek

Potato Standings:

1st Place: Rainey Creek
2nd: Rocking A
3rd: Cowboy Heritage
4th: Cripple Creek
5th: Lonely Goat

Dessert Standings:

1st Place: Brushy Creek
2nd Place: Cripple Creek
3rd: Cocklebur
4th: HX Chuckwagon
5th: Scorpion

Wagon Authenticity:

1st Place: Express Ranch
2nd: Breakaway
3rd: Cripple Creek
4th: Scorpion
5th: Rainey Creek

Fiddler's Contest

60 years and older:

1st: Math Deatherage, Abilene, Texas
2nd: Bill Burns, Abilene, Texas

31-59 years

1st: Robbin Westmoreland, Albany, Texas
2nd: Carmen Trombley, Eastland, Texas

13-30 years

1st: Bryson Davis, Albany, Texas
2nd: Sidney Bartee, Albany, Texas

12 years and under
1st: Connor Smith, Albany, Texas
2nd: Charli Trail, Albandy, Texas
3rd: Stehle Dalgren, Abilene, Texas

Haney Cannon Stickhorse Rodeo Winners:

Barrels:
Ages 3-4:
1st: Graham Armstrong

Ages 5-6
1st: Brazos Kirkwood
2nd: Katy Kiker
3rd: Truit Burton

Ages 7-9
1st: Gage Burton
2nd: Kutter Kiker
3rd: Lane Bristow

Bronc:
Ages 3-4
1st: Paxtyn Abbott
2nd: Holt King
3rd: Quaid Terry

Ages 5-6
1st: Brazos Kirkwood
2nd: Katy Kiker
3rd: Truit Burton

Ages 7-8
Results Coming Soon!

Dummy Roping:
3-6 year old:
Results Coming Soon!

7-9 year old:
Results Coming Soon!

10-12 year old
Results Coming Soon!

Best Dressed Cowgirl: Results Coming Soon!

Best Dressed Cowboy: Results Coming Soon!

Boot Race: Results Coming Soon!

WHC Horse Sale Results:

Top Selling Horse: Results Coming Soon!
Consignor: Results Coming Soon!

Matched Horse Race Winners:

1st: Anna Shortes
2nd: Tilden Shepard
3rd/4th Tie: Scott Bebee & Anna Shortes

Boys Foot Race: Results Coming Soon!
Girls Foot Race: Results Coming Soon

Colt Starting Challenge Winners

Results Coming Soon!


WHC Parade Winners:

Buggies & Carts
1st Place: Sam Gill (Surry)
2nd Place: Ronnie Mitchell (Surry)
3rd Place: Larry & Cynthia Stark
Chuckwagon
1st Place: West Texas Rehab Center

Rubber Tire "Vehicle type tire"
1st Place: 40 Something Cowgirls
2nd: Brandon Beard (Hay wagon)
3rd: David Beard (Hay wagon)
All Other Wagons
1st Place: Danny Hutto (Hitch Wagon)
2nd Place: Denney Schilthuis
3rd Place: Cliff Teinert (Military)
Riding Club (Out of town)
1st Place: Coleman County Cowgirls
2nd: Nolan County Posse
3rd: Lone Star Ladies
Riding Club (In town)
1st Place: Marvelous Maverick
2nd: Taylor County
3rd: Abilene Christian University
Antique Cars
1st Place: Bill Smith
2nd: Jim Lowery
3rd: Leon Berube
Open Division

Open Division

1st Place: 3 Crosses Cowboy Church
2nd: Taylor County Sheriff’s Posse
3rd: Big Tex Trailer World
Youth Division
1st: La Reyna De Ballet
2nd: St Ballet Folklorico
3rd: Rentech & HEB
Antique Tractors
1st: John Emerson
2nd: Roy Caldwell
3rd: Ranger College – Hereman Glueck

RHAA Ranch Horse Competition Finals


Class: Cowboy

RIDER HORSE OWNER SCORE WINNINGS
Lane Birkenfeld Sparks Genuine Article Keith Birkenfeld 319 $900 Saddle/Buckle/Jacket
Brazos Roberts TRR Pepto YI YO Tongue River Ranch 315 $850 Buckle/Jacket
Bonner Voss Squirrel Account Swenson Land & Cattle Co. 301 $750 Saddle Pad/Jacket
Hannah Shafer MITO Sunny Lena Hannah Shafer 294 $600 Saddle Pad/Jacket
Colton Baca Paid to Dual XI Colton Baca 284 $450 Saddle Pad/Jacket


Class: Ranch Hand Class

RIDER HORSE OWNER SCORE WINNINGS
Dee Oles Too Suen Laddie Lane Oles 337 $900 Saddle/Buckle/Jacket
Jayton Baca Smart Lil Redman Jayton Baca 331 $800 Buckle/Jacket
Jakob Dees CR Josys Little Zack Jeff or Melodye Dees 310 $700 Saddle Pad/Jacket
Clint Lews Sixies Badger Clint Lewis 300 $500 Saddle Pad/Jacket
Mary King Smart & Steadfast Mary King 0 $500 Saddle Pad/Jacket


Class: Junior

RIDER HORSE OWNER SCORE WINNINGS
Riley Smith Sparkin Jo Beckett Riley Smith 355 $1,000.00 Saddle/Buckle/Jacket
Asa Daugherty Boon Hickorys Asa Daugherty 352 $950.00 Buckle/Jacket
Ron Redford Smart Smokin Peppy Ron Redford 322 $850.00 Saddle pad/Jacket
Mark Voss Sonofahat Swenson Land & Cattle 310 $650.00 Saddle pad/Jacket
Dusty Burson Pick Your Bet Burnett Ranches, LLD 0 $550.00 Saddle pad/Jacket


Class: Senior

RIDER HORSE OWNER SCORE WINNINGS
Gatlin Duncan Gray Hope Stik Gatlin Duncan 397 $800 Saddle/Buckle/Jacket
Parke Greeson Smart Sugar Star Sarco Creek Ranch 381 $700 Buckle/Jacket
Elizabeth Yeary Houdini Santana Elizabeth Yeary 341 $600 Saddle pad/Jacket
Mary King Smart & Steadfast Mary King 331 $500 Saddle pad/Jacket
Ky Brownlee Cat in the Boonlight High Card Ranch 322 $400 Saddle pad/Jacket

CLASS: WRANGLER
RIDER HORSE OWNER SCORE WINNINGS
Trey Mitchell SCR Crackin One Time Singleton Ranches 347 $800.00 Saddle/Buckle/Jacket
Joe Stovell Iokay Gunpowder Joe Stovell 308 $700.00 Buckle/Jacket
Jared Johnson SMS Thats a Fact Jack Swenson Land &Cattle 306 $600.00 Saddle Pad/Jacket
Cedar Stevenson WM Little Peppy Lena Cedar Stevenson 284 $500.00 Saddle Pad/Jacket
Chance Campbell A Brown Bag Special Chance Campbell 238 $400.00 Saddle Pad/Jacket

YOUTH RHAA Ranch Horse Competition

JUNIORS

1st Riley Smith

2nd Asa Daughtery

SENIORS

1st Gatlin Duncan

2nd Parke Greeson

1 of 1

Items

2019 Results
May 11, 2019 - May 07, 2020
Back to
Top
Tickets & Deals